Co zrobić, aby dołączyć do Drużyny Szpiku?

Dołączenie do naszej grupy jest banalnie proste! Nie trzeba spełniać żadnych wymagań do tego, aby być w Drużynie Szpiku, no może jedynie odrobina świadomości o tym, że oddawanie szpiku ratuje ludzkie życie i powinno się dążyć do powiększenia rejestru potencjalnych dawców, a jeśli tego nie wiesz to tym bardziej się do nas odezwij! Zasada jest prosta, zostawiamy swój adres emailowy: biuro@druzynaszpiku.pl napiszcie coś o sobie skąd jesteście, czym się zajmujecie, skąd dowiedzieliście się o Drużynie Szpiku.
A może chcecie się bardziej zaangażować? Chcecie zostać wolontariuszami Drużyny Szpiku i w czerwonych koszulkach uczestniczyć z nami w akcjach? Potrzebujemy was!! Piszcie do nas na wolontariat@druzynaszpiku.pl

Bez was się nie uda! Każdy może być częścią szpikowej armii, nie ma, na co czekać!

Jak zostać dawcą szpiku?

Procedura zarejestrowania się jako dawca szpiku trwa około 30-40 minut.

Można zgłosić się w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w autobusie RCKiK lub podczas ekip stacjonarnych.

Nie trzeba wcześniej uzgadniać wizyty. Zgłaszając się należy mieć przy sobie dokument ze zdjęciem (dowód osobisty, prawo jazdy, paszport). Przed zgłoszeniem można zjeść śniadanie i wypić co najmniej jedną szklankę płynu (herbata, kawa, woda lub sok). Po zarejestrowaniu i wypełnieniu kwestionariusza i deklaracji woli – (kwestionariusz powinien być wypełniony w dniu, w którym dawca się zgłasza) kandydat na dawcę kierowany jest na badanie lekarskie, aby upewnić się, że zgłaszająca się osoba może być dawcą szpiku.

Następnie pobrane zostają dwie próbki (12 ml) krwi żylnej do badań antygenów HLA

  • z krwi z jednej probówki wykonane zostanie w specjalistycznym laboratorium badanie antygenów zgodności tkankowej
  • druga probówka zostaje zamrożona i będzie przechowywana jako próbka archiwizacyjna.

Wyniki badań wraz z danymi dawców umieszczane są w polskim Centralnym Rejestrze Niespokrewnionych Dawców Szpiku i Krwi Pępowinowej, a następnie udostępniane całemu światu poprzez zgłoszenie do światowego rejestru Bone Marrow Donors Worldwide (BMDW) Po podjęciu decyzji o przeszczepie ośrodek w którym przebywa pacjent przeszukuje całą bazę dawców na świecie – obecnie jest to nieco ponad 25 milionów dawców.

Dawcą szpiku można być do ukończenia 55 roku życia jednak samego zarejestrowania się w Bazie należy dokonać do 45 roku życia.

 

Źródło: http://darszpiku.pl

Przejdź do paska narzędzi