Żyj z Całych Sił

Niewielu Biegaczy, Biegaczek nie wie o istnieniu Drużyny Szpiku. Trudno jest znaleźć osobę ścigającą się podczas różnych zawodów biegowych, która nie słyszała o tej Drużynie i nie wie jak wyglądają jej charakterystyczne czerwone koszulki. Dzięki setkom osób chcącym pomagać innym świadomość dawstwa szpiku przybrała na ogromnej sile. Choć minęło już 10 lat ich działalności nie zwalniają i wciąż komunikują jak wiele można jeszcze zrobić.

Fundacja im. Anny Wierskiej „Dar Szpiku” powstała w 2008 roku w Poznaniu. Inspiracją dla założenia fundacji była Anna Wierska, która ostatnie 2 lata swojego życia, walcząc z białaczką i próbując znaleźć dawcę szpiku kostnego, poświęciła na przekonywanie innych, jak ważną kwestią jest problem dawstwa szpiku. Fundacja została powołana przede wszystkim w celu prowadzenia działań z zakresu profilaktyki chorób nowotworowych krwi oraz propagowania idei pozyskiwania dawców szpiku oraz transplantacji szpiku kostnego. Podstawowe działanie fundacji to także wspieranie osób chorych i ich rodzin, które niejednokrotnie wymagają szczególnej opieki i oraz szczególnej pomocy w przeciwdziałaniu ich wykluczeniu społecznemu. Ale także pomoc materialna i finansowa, bo niejednokrotnie znajdują się w bardzo trudnych sytuacjach życiowych.

Podczas Gali przyznano statuetki symbolizujące Annę Wierską – Anki 2018. Wyróżniono nimi przyjaciół Drużyny Szpiku, efektywnie angażujących się i pomagających od wielu lat. Laureatami nagrody zostali: Aleksander Gref, Przemysław Pacia, Bernadeta Szóstak, Jacek MEZO Mejer oraz Katarzyna Bujakiewicz. Dodatkowo wręczono medale Drużyny Szpiku, którymi wyróżniono m.in. niezwykle ważnych, często anonimowych wolontariuszy. W podziękowaniu za wniesiony wkład, ogromną pracę i wielkie serce wręczono również nagrodę-niespodziankę w postaci Super Anki, która trafiła w ręce

szefowej Drużyny Dorocie Raczkiewicz.

Zdjęcia: Fotografia Tomasz Szwajkowski. Zobacz więcej zdjęć.

Przejdź do paska narzędzi